ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Publikacje >> Albumy
Gmina Szczurowa
Gmina Szczurowa

W S T Ę P

Szanowni Państwo,

Niniejszą publikacją mam przyjemność zwrócić Państwa uwagę na jedną z małopolskich gmin - malowniczo położoną Gminę Szczurowa.Gmina nasza ma charakter rolniczy; największy obszar, bo aż 57%, stanową użytki rolne. Daje to duże możliwości rozwoju małych przedsiębiorstw, w tym szczególnie zajmujących się przetwórstwem rolno - spożywczym. Lasy, rzeki oraz zabytkowe dworki nadają jej swoisty charakter i stanową o walorach turystycznych tej ziemi. Czyste powietrze i nieskażony teren stwarzają warunki do relaksu i miłego wypoczynku. Jednocześnie tą drogą chcę Państwu przybliżyć osiągnięcia oraz starania Samorządu przyczyniające się do rozwoju naszego regionu...

Za swojej strony zapewniam, że jako Gospodarz Gminy popieram wszystkie formy działalności gospodarczej i nowatorskie pomysły, gwarantuję, że wszystkich, którzy zechcą u nas inwestować, spotka zrozumienie, należny szacunek oraz dopuszczalne prawem udogodnienia podatkowe.

Serdecznie zapraszam i życzę Państwu, aby krajobraz i klimat pięknej Ziemi Szczurowskiej oraz przychylność mieszkańców utrwalił się na długo i zaowocował kontaktami gospodarczymi.

Wójt Gminy Szczurowa
mgr Marian Zalewski

Album można nabyć w Urzędzie Gminy w Szczurowej lub wypożyczyć w bibliotekach na terenie gminy Szczurowa.

Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie.
Gmina Szczurowa

Któż nie słyszał o bursztynowym szlaku? Ten trakt to opowieść o morzu i słonecznym bursztynie, który od paleolitu fascynował ludzi stając się ozdobą, amuletem i lekarstwem, zaspokajając potrzeby estetyczne i duchowe. Przy bursztynowym szlaku skupiało się życie mieszkańców Europy Środkowej zapisane w legendach, krajobrazie krain, czy skarbach miast i miasteczek rozwijających się przez setki lat dzięki licznym kontaktom handlowym i kulturowym. Jego nazwa przywodzi na myśl ponadtysiącletnią tradycję podróży po bałtyckie złoto i karawany kupców zmierzające ku Młodszej Europie przez trudno dostępne przełęcze górskie oraz rozległe doliny najpiękniejszych rzek środkowoeuropejskich.

Książka Bursztynowy Szlak Greenways. Przyroda, tradycja, ludzie, ma na celu zainspirowanie do podróży rowerową trasą dziedzictwa przyrodniczo - kulturowego wiodąco w Polsce od granicy ze Słowacją przez Kraków i dalej Doliną Wisły po Morze Bałtyckie. Ale na inspiracji do podróży dawnym traktem handlowym jej rola się nie kończy. Liczymy, że przewodnik ekoturystyczny skłoni do refleksji nad pięknem różnorodności i pozwoli odnaleźć "bursztynowe" miejsca i regiony, których unikalność jak niegdysiejszy jantar, jest magnesem przyciągającym przybyszów z wielu zakątków Polski i świata.

Poszukiwanie skarbów na Greenways
Gmina Szczurowa

Tajemnicze, nie odkryte miejsca, wędrówki po śladach i tropach, odgadywanie zaszyfrowanych haseł oraz skarby u celu podróży. I nie jest to opowieść o piratach, ani detektywach, ani Scotland Yardzie. To zaproszenie do wzięcia udziału w pobudzających wyobraźnię, logiczne myślenie, a także żyłkę historyka i krajoznawcy - wyprawach odkrywców.

Któż z nas nie marzył o wyprawach po skarby, o poznawaniu tajemniczych i nieodkrytych miejsc? Wszystkich niespełnionych odkrywców, tych dużych i tych małych, zapraszamy więc do zabawy w questing na Zielonych Szlakach - Greenways.

Szczególnie ważnym elementem greenways jest zachowanie oraz promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Promowana i rozwijana jest na nich turystyka przyjazna dla środowiska, tj. dla mieszkańców, przyrody i krajobrazu.

Jedną z form turystyki zrównoważonej jest questing, metoda odkrywania dziedzictwa miejsca poprzez tworzenie nieznakowanych tras - questów, po których można się poruszać wierszowanymi instrukcjami zawierającymi informacje krajoznawcze, ukryte zagadki oraz wskazówki, jak przemieszczać się w terenie.

Na końcu przejścia na zdobywców czeka skarb - skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.

Wydając przewodnik "Poszukiwanie skarbów na Greenways" chcemy zachęcić turystów przemierzających zielone szlaki do wybrania właśnie tej formy odkrywania skarbów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów. Do przemierzania szlaków, na których każda rzecz ma coś do opowiedzenia i gdzie tuż za rogiem czyha nieodkryta tajemnica i czeka ciekawa legenda. Wędrując questami po skarby można dowiedzieć się czym zajmowali się cystersi, poznać urokliwą zabudowę Lanckorony oraz dawną świetność Tykocina. Odkryć ducha odwiedzanych miejsc, które często tylko z pozoru wydają się być nieatrakcyjne.

Ulotkę questu "Śladami rodu Kępińskich po Szczurowej" można pobrać tutaj.

Listopad 2022
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019